کد خبر: ۶۲۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۹
صنعت بیمه -دفعه‌ی بعد که کدو تنبل در مِنوی شما باشد، از پدر و مادرتان بپرسید که اگر با خوردن آن ریزش مو را تجربه کنند، چه احساسی خواهند داشت. بر اساس مطالعه‌ای جدید، دو زن پس از خوردن وعده‌ای حاوی کدو تنبل با ریزش مو مواجه شدند. این اثرات تعجب برانگیز هرگز در گذشته دیده نشده بود و خیلی نادر هستند.

متخصص پوست «فیلیپه آسولی» از بیمارستان سنت لوئیس فرانسه، به بررسی دلایل ریزش موی سریع این دو زن پرداخت. کدو تنبل از آن دسته از سبزیجاتی نیست که به‌طور مکرر در مغاره‌های میوه فروشی و خواروبار فروخته می‌شوند. میوه‌هایی از قبیل خیار و کدو تنبل، کمترین میزان ترکیبی تلخ به‌نام «کیوکوربیتاکین» را دارند. اضافه کردن این میوه‌ها در سوپ یا سایر غذاها برای افرادی که به طعم تلخ علاقه دارند، امری عادی است.

غلظت کیوکوربیتاکین، می‌تواند در گونه‌های رشدیافته در خانه افزایش پیدا کند، به شرطی که گیاه آب کافی دریافت نکرده باشد، یا به‌طور تصادفی مورد گرده افشانی زنبورها قرار بگیرد. متاسفانه، کیوکوربیتاکین کاری بیش از سوء‌استفاده از ذائقه‌ی شما می‌کند؛ یافته‌ها نشان داده که این ماده می‌تواند سمی باشد.

وبلاگ‌های باغداری آنلاین پُر است از نکات احتیاطی که توضیحاتی درباره‌ی اسهال، مشکلات معده و افزایش ضربان قلب ارائه می‌کنند. این مشکلات عمدتاً در اثر خوردن بیش از اندازه‌ی این گونه میوه‌ها به‌وجود می‌آیند. به گفته آقای آسولی، بیماران اندکی پس از خوردن کدوی تلخ در قالب سوپ با مشکلات گوارشی روبه‌رو شدند.

حالت تهوع بیماران پس از گذشت ۲۴ ساعت تقلیل پیدا کرد، اما این پایان عوارض ناشی از مصرف کدو تنبل نبود. در عرض چند هفته، زنان ریزش موی سر و سایر بخش‌های بدن را احساس کردند. حتی پس از گذشت چند ماه، رشد مو با روند عادی دنبال نشد. این مطالعه‌ی موردی نمی‌گوید که آیا این دو زن توقف ریزش مو را تجربه کردند یا خیر، پس ما فقط می‌توانیم امیدوار باشیم که ریزش مو تنها اثری موقتی بوده باشد.

آقای آسولی با اطمینان گفته است که دلیل ریزش مو را می داند. متخصصان پوست در مجله‌ی The American Medical Association report نوشته‌اند: «تریکورکسیس نودوزا از تشخیص این اختلال پشتیبانی می‌کند؛ لذا طول مویی که پس از مسمویت رشد کرد، با طول موی تازه رشد یافته، مطابقت داشته است. در حال حاضر، نمی‌توان با قطعیت اعلام کرد که چه ساز و کاری پشت این نوع ریزش مو وجود دارد. پس جا دارد تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد. تنها کاری که می‌توان انجام داد توجه بیشتر به مصرف کدو تنبل‌های پرورش یافته‌ی خانگی است.»
این مقاله در مجله‌ی پزشکی jama منتشر شد.منبع:مجله علمی ایلیاد
برچسب ها: سلامت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
آخرین اخبار