کد خبر: ۶۲۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
گفتگو با مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی:
اصل آخر این‌که وظیفه انسانی و آموزه‌های دینی ما رسیدگی به این قشر از جامعه را برای سازمانی که یک سازمان اجتماعی است ذاتا مورد تاکید قرار می‌دهد.
در سال‌های اخیر بخصوص بعد از تشکیل اداره کل اتباع، موضوع پوشش بیمه‌ای اتباع خارجی و ایرانیان خارج از کشور بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از در این مصاحبه "بیمه اتباع خارجی داخل کشور" را با وی مطرح کردیم. به گفته حسین جودکی«در حال حاضر بیش از ٣٢ هزار اتباع خارجی داخل کشور تحت پوشش تامین‌‌اجتماعی قرار گرفته‌اند.» در ادامه گفت‌وگوی ما را با مدیرکل اتباع سازمان تامین‌اجتماعی می‌خوانید.
 
 
خدمت‌رسانی به اتباع خارجی در حوزه تامین‌اجتماعی بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟

 
خدمت رسانی به اتباع خارجی در حوزه تامین‌اجتماعی برگرفته از سه اصل مهم بوده که اصل اول الزامی قانونی است. براساس ماده ٥ قانون تامین‌اجتماعی اتباع خارجی که به صورت قانونی در کشور اشتغال دارند مشمول قانون تامین‌اجتماعی هستند. همچنین براساس تساوی رفتار بین‌المللی همانگونه که اتباع ایرانی در سایر کشورها مشمول قوانین بیمه‌ای هستند، اتباع خارجی مقیم ایران نیز باید از خدمات تامین‌اجتماعی استفاده کنند. اصل آخر این‌که وظیفه انسانی و آموزه‌های دینی ما رسیدگی به این قشر از جامعه را برای سازمانی که یک سازمان اجتماعی است ذاتا مورد تاکید قرار می‌دهد.
 
 
آیا در خصوص قوانین و مقررات تامین‌اجتماعی میان اتباع خارجی و ایرانیان تفاوتی وجود دارد؟

 
اتباع خارجی که به صورت قانونی در کشور اشتغال دارند می‌توانند از همه مزایای سازمان به غیر از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند از اینرو سازمان ٣ درصد حق بیمه بیکاری را از این افراد دریافت نمی‌کند وگرنه در سایر موارد هیچ‌گونه تفاوتی با ایرانیان ندارند.
 
چه گروهی از اتباع خارجی می‌توانند تحت پوشش تامین‌اجتماعی قرار گیرند؟

اتباع خارجی که نزد کارفرما مشغول به کار هستند و رابطه مزدبگیری دارند و همچنین دارندگان حرف و مشاغل آزاد، زنان خانه‌دار، طلاب و روحانیون خارجی و افرادی که علاقمند هستند تا به صورت اختیاری بیمه خود را ادامه دهند، می‌توانند از مزایا و خدمات سازمان تامین‌اجتماعی استفاده کنند.
 
در خصوص اتباع خارجی که خویش‌فرما بوده و علاقمندند تحت پوشش سازمان قرار گیرند توضیح بیشتری دهید.
طبق قوانین، صاحبان حرف و مشاغل آزاد(خویش‌فرمایان) با شرط سنی حداکثر ٥٠ سال و دارا بودن مجوز اشتغال می‌توانند به شعب تامین‌اجتماعی مراجعه و نسبت به انعقاد قرارداد اقدام کنند.
 
طلاب و روحانیون خارجی چگونه حائز شرایط بیمه‌پردازی خواهند شد؟
 
این گروه از اتباع خارجی با معرفی از مرکز خدمات حوزه‌های علمیه تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت. البته داشتن مجوز اقامت نیز الزامی است.
 
سازمان تامین‌اجتماعی چه تعهداتی در قبال این بیمه شدگان دارد؟
 
اتباع خارجی می‌توانند از حمایت‌های بلندمدت سازمان شامل پرداخت مستمری بازنشستگی، مستمری بازماندگی، مستمری از کارافتادگی کلی غیرناشی از کار و مستمری ازکارافتادگی کلی و جزئی ناشی از کار برخوردار شوند. همچنین تعهدات کوتاه‌مدت مانند حمایت در برابر حوادث و بیماری‌ها، پرداخت غرامت دستمزد ایام بیماری، پرداخت غرامت دستمزد ایام بارداری، پرداخت غرامت نقص عضو، پرداخت هزینه کفن و دفن، کمک هزینه ازدواج و کمک هزینه وسایل پزشکی شامل حال آنها می‌شود.
 
آیا اتباع خارجی که در کشور خود بیمه هستند، باید نزد سازمان تامین‌اجتماعی بیمه شوند؟
 
هرگاه اتباع خارجی طبق گواهی مقامات صالح دولت متبوع خود در مدت اشتغال در ایران در کشور خود یا کشور دیگری بیمه باشند از شمول مقررات تامین‌اجتماعی معاف هستند البته اگر این افراد عضو کشورهای ملحق شده به مقاوله نامه شماره ١٩ سازمان بین‌المللی کار (مقاوله‌نامه تساوی رفتار با آسیب‌دیدگان حوادث ناشی از کار مصوب سال ١٩٢٥ تاریخ اجرا ١٧/٦/١٣٠٥) باشند در مقابل حوادث ناشی از کار تحت پوشش سازمان تامین‌اجتماعی قرار می‌گیرند و کارفرمایان موظفند ٣ درصد از حقوق و مزایای دریافتی آنها را کسر و هرماه، تا مادامیکه در ایران اشتغال دارند، به حساب سازمان واریز کنند و در صورت بروز حادثه از خدمات درمانی تا بهبود، غرامت دستمزد، غرامت نقص عضو، از کارافتادگی جزئی، از کارافتادگی کلی ناشی از کار و فوت در اثر حادثه ناشی از کار استفاده خواهند کرد.
 
آیا ورزشکاران خارجی (مانند مربیان خارجی تیم‌های ایرانی یا ورزشکاران خارجی که در تیم‌های ایرانی در داخل کشور حضور دارند) نیز می‌توانند از مزایای تامین‌اجتماعی استفاده کنند؟
 
با توجه به این‌که ورزشکاران خارجی براساس ماده ١٢٠ قانون کار به منظور ادامه فعالیت ورزشی‌ خودشان پروانه کار دریافت می‌کنند لذا مشمول ماده ٥ قانون تامین‌اجتماعی هستند که در این رابطه براساس مکاتبه‌ با وزیر ورزش، به فدراسیون‌های  فوتبال، والیبال،بدمینتون، اسکواش، هندبال و... دستور داده شده که لیست حق بیمه مربیان، بازیکنان و ورزشکاران خارجی که در باشگاه‌های ورزشی ایران اشتغال دارند را به سازمان ارائه تا از خدمات سازمان استفاده کنند.
 
به منظور تسریع در روند شناسایی دقیق اتباع خارجی چه تدابیری اندیشیده شده است؟
 
با توجه به طراحی سامانه متمرکز اتباع، چنانچه تبعه خارجی دارای شماره اختصاصی( که بر روی کارت مجوز اشتغال و اقامت آنها درج شده است) باشد، کاربر شعبه تامین‌اجتماعی با وارد کردن این شماره می‌تواند صحت و سقم اطلاعات هویتی فرد را مشاهده و تائید کند که این امر در تسریع روند شناسایی این افراد بسیار موثر بوده است.
 
تاکنون چه تعداد از اتباع خارجی تحت پوشش تامین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند؟
در حال حاضر بیش از ٣٢ هزار نفر از این افراد تحت پوشش خدمات تامین‌اجتماعی هستند که از این تعداد ٣٣ درصد بیمه اجباری،٣٣ درصد بیمه اختیاری، ٢٨ درصد حرف و مشاغل آزاد و ٦ درصد سایر بیمه‌ها هستند.
 
بیشترین اتباع خارجی که تحت پوشش تامین‌اجتماعی قرار گرفته‌اند از کدام کشورها هستند؟
 
براساس آخرین آمارهای سال ١٣٩٥ به ترتیب اتباع افغانستان، عراق، هند، پاکستان و چین بیشترین بیمه شده را در کشور دارند.
 
اطلاع‌رسانی برای بیمه اتباع خارجی از چه طریق صورت می‌گیرد؟
علاوه بر این‌که روابط عمومی سازمان تامین‌اجتماعی کمپینی به این منظور راه‌اندازی کرده است از طریق ارتباط با دفاتر و مراکزی که با این افراد سروکار دارند مانند دفاتر کفالت یا اردوگاه‌ها با نصب بنر و بروشور اطلاع‌رسانی، آنها را آگاه می‌سازیم. همچنین صدا و سیما نیز در این زمینه همکاری داشته و قرار است تیزری در این رابطه تهیه و در شبکه‌های تلویزیونی پخش شود. علاوه بر آن تعامل با وزارت کار و کشور و سایر دستگا‌های مرتبط در زمینه اتباع خارجی یکی دیگر از روش‌های اطلاع‌رسانی برای این افراد است.
 
برای آگاهی کارفرمایان و اتباع خارجی چه توضیحاتی را ضروری می‌دانید؟
اتباع خارجی که به صورت قانونی در کشور اشتغال دارند هرچه سریع تر به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه کنند و در جریان مزایای پوشش بیمه ای خودشان قرار گیرند و متناسب با شرایط کاری خود حتما یکی از گزینه های بیمه‌ای را انتخاب کنند همچنین به کارفرمایان توصیه می‌کنیم که به دلیل تبعات به کارگیری نیروهای اتباع خارجی غیرمجاز از به کارگیری آنها خودداری کنند و از اتباع خارجی دارای مجوز کار استفاده و آنها را نیز نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: