کد خبر: ۶۲۸۹۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
شرکت SCOPE جزو شرکت های رتبه‌بندی اروپایی است که مورد تایید همه بورس‌های اورپایی می‌باشد.
صنعت بیمه - معاون بورس تهران گفت: در کنفرانس فردا در مورد فرایند انتشار اوراق بدهی و پذیرش سهام بر مبنای استانداردهای IFRS، موضوع رتبه بندی و در نهایت بورس وین به عنوان پذیرش کننده اوراق در مورد موضوع تامین مالی بین‌المللی صحبت خواهد شد.

معاون بورس اوراق بهادار تهران در گفت‌وگو با  خبرگزاری فارس از برگزاری سومین کنفرانس جذب سرمایه گذاری خارجی برای تامین مالی شرکت های ایرانی با حضور بیش از 300 شرکت کننده خبر داد و گفت: این کنفرانس در حالی فردا یکشنبه 30 مهر ماه برگزار می شود که هدف از برگزاری این کنفرانس آشنایی ناشران پذیرفته شده در بورس و فرابورس با روش های تامین مالی جهانی و الزامات مورد نیاز برای جذب منابع مالی از سوی شرکت های ایرانی است.
 
روح الله حسینی مقدم با بیان اینکه نخستین کنفرانس در این زمینه با حضور کارگزاری Visor Capital بورس انگلستان با سطح محدودی در تهران برگزار شد ،افزود: دومین کنفرانس نیز با حضور موسسه حسابرسی  KPMGکشور آلمان که جزو چهار موسسه حسابرسی بزرگ دنیا است برگزار و منجر به همکاری مشترکی در زمینه بررسی پذیرش شرکت ها در بورس های مختلف و انتشار اوراق بدهی در بازار های بین‌المللی شد.
 
این مقام مسئول افزود: بورس تهران در کنفرانس فردا همکاری مشترکی با بورس وین کشور اتریش خواهد داشت که در مورد پذیرش متقابل سهام شرکت ها و همچنین پذیرش و انتشار اوراق بدهی در بازار سهام اتریش صحبت خواهد شد.
 
به گفته وی در حالی یکی از الزامات انتشار اوراق بدهی در بازار های بین المللی بر اساس رتبه بندی تعیین می‌شود که سه شرکت رتبه بندی بزرگ دنیا که آمریکایی هستند، چندان حاضر به همکاری با ایران نیستند، اما شرکت SCOPE جزو شرکت های رتبه‌بندی اروپایی است که مورد تایید همه بورس‌های اورپایی می‌باشد.
 
به این ترتیب بحث رتبه بندی که چالش شرکت های ایرانی برای پذیرش در بازار های خارجی است، از طریق این موسسه رتبه بندی می‌تواند برطرف شود.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه فعالیت موسسه SCOPE در ایران نیازمند دریافت مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار ایران است، گفت: اگر شرکت های بورسی بخواهند در بورس های اروپایی پذیرش شوند، نیازی به دریافت مجوز از بورس ایران نخواهد داشت و می توانند با این موسسه تعامل داشته باشند.
 
حسینی مقدم افزود: در این کنفرانس مجموعه کاملی شامل فرایند انتشار اوراق بدهی و فرآیند پذیرش سهام بر مبنای استاندارد های IFRS که موسسه حسابرسی KPMG در مورد آن صحبت می کند و همچنین موضوع رتبه بندی به عنوان الزام انتشار اوراق بهادار و در نهایت بورس وین که به عنوان پذیرش کننده اوراق می تواند نقش داشته باشد بطور تخصصی در مورد موضوع تامین مالی بین المللی صحبت خواهند کرد.
 
حسینی مقدم درباره تامین مالی ابزارهای بدهی در بازار های بین المللی گفت: از نظر فقهی باید تامین مالی بر مبنای شریعت اسلامی باشد و از آنجایی که در بازار های بین المللی ابزارهای مالی اسلامی بطور کامل پذیرفته شده و محدودیتی به لحاظ شناخت و به کارگیری ابزارهای مالی اسلامی در بورس‌های معتبر دنیا وجود ندارد، نمی توان از این گزینه صرف نظر کرد و تنها به سراغ اوراق قرضه رفت.
 
هنوز در زمینه اوراق قرضه هیچ اقدام جدی انجام نگرفته و از این رو از اوراق تامین مالی اسلامی در بورس های معتبر می توان به خوبی استفاده کرد.
 
به باور وی عمده شرکت های ایرانی دارایی محور هستند و کمتر شرکتی وجود دارد که دارایی فیزیکی کمی داشته باشد. لذا بهره گیری از این توان در گام اول باید در دستور کار  متولیان قرار گیرد.
 
وی بر اهمیت ادبیات مالی امروز بازارهای بین المللی ادبیات مالی و لزوم کاهش فاصله ها با آن تاکید کرد و گفت: هم اکنون تامین مالی بطور مثال از طریق صکوک اگر در بازار ایران بخواهد انجام شود، ارکان مختلفی تعیین می‌شود که هزینه‌های زیادی را برای تامین مالی ایجاد می‌کند.
 
بازارگردان و پذیره نویس که هر کدام در فرآیند پذیره نویسی و انتشار اوراق بدهی، هزینه یک تا دو درصدی دریافت می کنند باعث گران تمام شدن تامین مالی می شوند، اما در دنیا چیزی تحت عنوان بازار گردان یا تعهد پذیره نویس برای حجم های کوچک اوراق معنایی ندارد. اگر کسی 500 میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق بدهی تامین مالی انجام دهد، پذیره نویس و بازار گردان در دنیا برای این حجم معنایی ندارد.
 
به گفته وی در بورس های بزرگ دنیا برای ابزار های مالی که حجم آن کم است در اغلب موارد پذیره نویسی بطور عمومی به فروش نمی رسد و از طریق عرضه های خصوصی و در وقت محدودی آن را می فروشند. هر چند چنین حجم‌هایی برای بازار های سهام دنیا محدود است، اما برای بازار سهام ایران تامین مالی بزرگی است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه باید با ادبیات مالی امروز بورس‌های بین‌المللی آشنا شد و سپس به سراغ تامین مالی در بازار های بین المللی رفت ، عنوان کرد: هدف از این کنفرانس ایجاد فهم مشترک میان ارکان و ناشران و نهادهای تخصصی در این زمینه است که با نگاه تامین مالی بین‌المللی می‌توان با الزامات اولیه آن آشنا شد.
 
وی در برابر این پرسش فارس که تا کنون چه اقدام هایی برای بازاریابی اوراق تامین مالی از جمله  اوراق بدهی دولتی در بورس‌های منطقه و یا بین المللی صورت گرفته است،گفت: موضوع انتشار اوراق بدهی دولتی و عرضه عمومی و خصوصی در بازار های بین المللی در حال بررسی و پیگیری دولت و سازمان برنامه و بودجه است منتهی موضوع رتبه بندی این اوراق از اهمیت بالایی برخوردار بوده  و با وجود تضامین دولتی اما از دید سرمایه گذار خارجی باید از سوی نهاد رتبه بندی معتبر مهر تایید دریافت کند.
 
تا زمانی که دولت ایران برای اوراق خزانه خود این رتبه بندی را دریافت نکند تامین مالی از سوی بازار های بین المللی صورت نخواهد گرفت.
 
حسینی مقدم گفت: پیشنهاد های مورد نیاز برای انتشار و معاملات ثانویه اوراق مشارکت ارزی ناشران بورسی هنوز تهیه و در مرحله رتبه بندی قرار دارد که شاید تا پایان امسال به سرانجام برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: