کد خبر: ۶۰۹۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
صلاح و بازنگری قوانین کار در مناطق ویژه اقتصادی در صورتی که امکان اجرایی شدن داشته باشد را ضروری دانست.
 ضوابط و مقررات کار، بیمه و تامین اجتماعی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی در نشست هم اندیشی در تهران مورد بررسی قرار گرفت.

بازنگری در ضوابط و مقررات کار، بیمه و تامین اجتماعی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
به‌گزارش سایت تخصصی صنعت بیمه به نقل از ایرنا ، این هم اندیشی با هدف رسیدگی به اختلافات کارگری و کارفرمایی در مناطق ویژه اقتصادی و با هماهنگی مدیریت امورحقوقی، مدیریت مناطق ویژه اقتصادی و معاونت فرهنگی و اجتماعی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و با حضور مدیران و سرپرستان کار و خدمات اشتغال نیروی انسانی مناطق ویژه اقتصادی برگزار شد.

در آغاز نشست، معاون فرهنگی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ، هدف دولت تدبیر و امید را عزم جدی در اصلاح امور کار و اشتغال در کشور دانست و افزود: با استفاده از نیروی کار با تجربه و شناسایی مناطق ویژه که در زمینه روابط کاری عملکرد موفقی دارند،می توانیم الگوهای موفق این مناطق را به سایر مناطق ویژه کشور تعمیم دهیم.
 
حجت الاسلام والمسلمین «محمدعلی زم»بر لزوم بازنگری و اصلاح قوانین کار و اشتغال در مناطق ویژه کشور تاکید کرد و گفت: باید یک کمیسیون چند روزه برای بررسی مسایل و مشکلات مناطق ویژه و اولویت بندی آنها برگزار کنیم تا ضوابط و مقررات آنها را مورد بازنگری قرار دهیم.
 
** ایجاد تعامل و وحدت رویه در مناطق ویژه اقتصادی
«جعفر آهنگران» مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی مناطق آزاد نیز، هدف از برگزاری این نشست را ایجاد تعامل بیشتر وزارت کار و رفاه اجتماعی، مناطق ویژه اقتصادی و دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد دانست و گفت: ایجاد تعامل و وحدت رویه در مناطق ویژه اقتصادی، هم اندیشی و ارائه راهکارهای اجرایی در این مناطق را به همراه دارد.
 
** تبیین جایگاه مشخص برای نمایندگان کار و امور اجتماعی در سازمان های مناطق ویژه کشور
همچنین نماینده وزیر کار و رفاه اجتماعی در شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، آشنایی کارفرمایان و کارگران شاغل در مناطق ویژه اقتصادی با قوانین کار و خدمات اجتماعی در این مناطق را ضروری دانست.

«فرهاد شیخی» بر ایجاد وحدت رویه در اجرای مقررات روابط کاری در مناطق ویژه، اجرایی شدن آن و تبیین جایگاه مشخص برای نمایندگان کار و امور اجتماعی در سازمان های مناطق ویژه کشور تاکید کرد.

شیخی، اصلاح و بازنگری قوانین کار در مناطق ویژه اقتصادی در صورتی که امکان اجرایی شدن داشته باشد را ضروری دانست.

نماینده وزیر کار و رفاه اجتماعی در شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: مبنای کار کارفرمایان و کارگران در مناطق ویژه اقتصادی باید در راستای اجرای مقررات 51 ماده ای کتاب قوانین و مقررات و به صورت قرار دادهای کتبی یا همان قراردادهای ارادی انجام شود.
 
** هدف، تامین هدف قانون گذار و تسهیل سرمایه گذاری در مناطق ویژه کشور است
در ادامه این نشست، دبیر شورای راهبردی اشتغال و تامین اجتماعی شورایعالی مناطق آزاد نیز گفت: افزایش دانش اجتماعی کارفرمایان و کارگران فعال در مناطق ویژه درباره موضوعات روابط کاری و مقررات قانون کار در این مناطق می تواند راه را برای دستیابی به اهداف این مناطق که همان توسعه اقتصادی مناطق است، هموار کند.

«مرادخان مرادپور» افزود: هدف ما، تامین هدف قانون گذار و تسهیل سرمایه گذاری به منظور تولید و اشتغال در مناطق ویژه اقتصادی است، نه موضوعات شخصی.

مرادپور به تبیین جایگاه وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی در قوانین و مقررات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اشاره کرد و ایجاد پایگاه روابط کار در مناطق ویژه کشور را مهم دانست.

در پایان این نشست، هر یک از نمایندگان مناطق ویژه اقتصادی مسائل و مشکلات مناطق خود را مطرح و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

همچنین مقرر شد، این جلسات به صورت مستمر و منظم برگزار شود.

به گزارش ایرنا، نشست هم اندیشی و دستیابی به شیوه واحد در نحوه رسیدگی به دعاوی و اختلافات کارگری و کارفرمایی در مناطق ویژه اقتصادی کشور در محل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در تهران برگزار شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: