کد خبر: ۶۰۸۶۶
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
شیر دادن ماده شیر به توله پلنگ
به طور معمول یک ماده شیر اگر توله‌های یک پلنگ را ببیند آنها را می‌کشد چرا که پلنگ‌ها و شیرها بر سر قلمرو با هم رقابت می‌کنند.
صنعت بیمه - در رویدادی نادر در تانزانیا یک ماده شیر به توله پلنگ شیر داد؛آنچه مشهود است این است که این بچه پلنگ نمی‌توانسته خال‌های پوستش را مخفی کند تا شبیه توله شیرها شود اما گویا بخت همراهش شده چرا که این ماده شیر مهربان‌تر از آن بوده که او را پس بزند.

 
به گزارش  ایرنا از پایگاه خبری بی بی سی، این عکس که در منطقه حفاظت شده انگرون‌گرو تانزانیا گرفته شده نخستین عکسی است که شیردادن یک ماده شیر به توله حیوانی از یک گونه دیگر را نشان می‌دهد؛ رویدادی که به گفته ناظران بسیار نادر است.

این واقعه را جوپ ون‌ در لیند، که در یکی از خیمه‌های گردشگری در این منطقه حفاظت شده از جنگل‌های سرنگیتی حضور داشت متوجه شد؛ او نوسیکیتوک، شیر ماده پنج ساله را دید که به توله پلنگ 14 روزه شیر می‌دهد.

این ماده شیر که در عکس هم قلاده مکان یاب او دیده می‌شود تحت محافظت سازمان غیردولتی کوپ لاین، قرار دارد و در اواخر ماه ژوئن گذشته (حدود دو هقته پیش) سه توله شیر به دنیا آورده است. این شیر ماده که پنج سال دارد دو هفته پیش سه توله شیر به دنیا آورد.

دکتر لوک هانتر رئیس انجمن غیردولتی پنترا که به حفاظت از گربه‌های وحشی بزرگ چون پلنگ و یوز می‌پردازد می گوید،چنین رویدادی بسیار نادر است. 

'این اتفاقی نیست که من تا به حالا با آن روبرو شده باشم یا از کسی شنیده باشم. ما مواردی را داشته‌ایم که یک ماده شیر به توله‌های یک شیر دیگر هم شیر داده است اما این که توله یک گونه دیگر را زیر پستانش بگیرد تاکنون سابقه نداشته.'

به طور معمول یک ماده شیر اگر توله‌های یک پلنگ را ببیند آنها را می‌کشد چرا که پلنگ‌ها و شیرها بر سر قلمرو با هم رقابت می‌کنند. 

این توله پلنگ دقیقا هم سن توله‌های این ماده شیر است که دو هفته پیش به دنیا امده‌اند.

هنوز مشخص نیست که چه بر سر مادر توله پلنگ آمده و معلوم نیست که آیا این ماده شیر او را به فرزندخواندگی خواهد پذیرفت یا خیر. 

آن طور که گفته شده، نوسیکیتوک، ماده شیر، وقتی این توله پلنگ بی‌پناه را می‌بیند، حدود یک کیلومتری از بیشه خودش بوده، جایی که سه توله خودش را شیر می‌دهد، اما حاضر می‌شود که آن را زیر پستان بگیرد. 

دریافت کننده:محمدعلی صنایعی** انتشار: گلشن
نام:
ایمیل:
* نظر: