کد خبر: ۴۰۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۱ آبان ۱۳۹۳ - ۰۸:۴۸
صنعت بیمه-  اعلام نرخ جدید دیه در سال جاری از سوی قوه قضائیه، لزوم دریافت الحاقیه برای افزایش تعهدات بیمه نامه شخص ثالث را برای بیمه‌گذاران دو چندان كرده است اما در باره اینكه الحاقیه بیمه نامه شخص ثالث چیست و چرا باید آن را خریداری كرد ؟

 

سوالاتی مطرح است كه اداره كل روابط عمومی بیمه مركزی به لحاظ اهمیت موضوعِ اخذ الحاقیه، به طرح این سوالات و پاسخ آنها پرداخته است كه به شرح زیر است:

۱- الحاقیه چیست؟
الحاقیه سندی رسمی است كه هرگونه تغییر در مفاد بیمه نامه شخص ثالث در آن ثبت و جزو لاینفك بیمه نامه است.


۲- نرخ دیه در سال جدید چقدر می باشد؟
طبق اعلام قوه قضاییه، معادل ریالی دیه در سال ۱۳۹۳ برای ماه های غیر حرام ۱۵۰ میلیون تومان و برای ماه های حرام ۲۰۰ میلیون تومان است.


۳- ماههای حرام كدامند؟
بر اساس شرع مبین اسلام از ۱۲ ماه قمری، چهار ماه رجب، ذی القعده، ذی‌ الحجه و محرم ماه‌های حرام هستند. سه ماه حرام پشت سر هم و یك ماه (رجب) جدا از بقیه است.


۴ - آیا دریافت الحاقیه بیمه‌ شخص‌ ثالث‌، اجباری‌ است‌ یا اختیاری‌؟
بر اساس قانون‌ اصلاح قانون بیمه‌ شخص ثالث تمامی دارندگان‌ وسایل‌ نقلیه‌ موتوری‌ زمینی‌ مسؤول‌ جبران‌ خسارتهای‌ بدنی‌ و مالی ‌هستند كه‌ بر اثر حوادث ‌وسایل‌ نقلیه‌ یا محصولات‌ آنها به‌ اشخاص‌ ثالث‌ وارد می‌شود بنابراین‌ موظفند مسؤولیت‌ خود را حداقل به میزان دیه مرد مسلمان در ماه حرام بیمه‌ نمایند كه این میزان در سال ۱۳۹۳ معادل ۲۰۰ میلیون تومان برای خسارات جانی و ۵ میلیون تومان برای خسارات مالی وارد به اشخاص ثالث است.


۵- آثار عدم دریافت الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث برای بیمه گذاران چیست؟


در صورت عدم اقدام برای دریافت الحاقیه افزایش تعهدات بیمه شخص ثالث، شركت بیمه خسارت زیاندیدگان را حداكثر تا میزان مندرج در بیمه نامه پرداخت نموده و باقیمانده خسارت توسط مقصر حادثه (بیمه گذار) پرداخت می شود. به عنوان مثال در سال جاری حداقل به میزان ۴۸ میلیون تومان به ازای هر نفر بر عهده بیمه گذار است.


۶- زمان شروع اولین ماه حرام در سال ۱۳۹۳ چیست؟
اولین ماه حرام در تقویم سال ۱۳۹۳ ماه رجب است كه برابر با روز پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۱ است. لازم به ذكر است كه آغاز رسمی ماه رجب، شامگاه روز چهار شنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۰ است. شروع سایر ماه های حرام از ۱۳۹۳/۰۶/۰۶ خواهد بود.


۷- تفاوت ماههای حرام با ماههای عادی در چیست؟

چنانچه حادثه رانندگی و فوت زیاندیده هر دو در ماههای حرام اتفاق افتد، بر اساس قانون مجازات اسلامی، میزان دیه یك سوم بیشتر از ماه های عادی خواهد بود.


۸- برای دریافت الحاقیه بیمه نامه باید به كجا مراجعه كرد؟
بیمه گذاران برای دریافت الحاقیه افزایش سقف تعهدات بیمه نامه (تعهدات مالی و بدنی ثالث و حوادث راننده) باید به همان واحدی كه بیمه نامه خود را دریافت نموده اند مراجعه كنند. در صورت عدم دسترسی به نماینده صادر كننده بیمه نامه شخص ثالث، برای دریافت الحاقیه به شعب اصلی شركت بیمه در همان شهر و یا شهرهای دیگر مراجعه گردد.


۹- آیا صدور الحاقیه با مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان تاثیری در تعهدات شركت بیمه برای حوادثی كه قبل از صدور الحاقیه اتفاق افتاده دارد؟


خیر؛ ملاك تعهد شركت های بیمه در قبال زیاندیدگان، سقف تعهدات مندرج در بیمه نامه در زمان وقوع حادثه می باشد. بنابراین الحاقیه فقط در مورد حوادثی كه بعد از تهیه آن اتفاق می افتد اعتبار دارد.


۱۰- كدامیك از شركت های بیمه مجاز به صدور الحاقیه نیستند؟

در حال حاضر تمام شركت های بیمه كه قبلاً بیمه‌نامه شخص ثالث را صادر كردند مجاز به صدور الحاقیه برای بیمه گذاران خود هستند.

 

مرجع : پژوهشکده بیمه

نام:
ایمیل:
* نظر: